Blog

Wynajem biura - nic prostszego! Warto jednak zwrócić uwagę na…

Zakładając firmę, przedsiębiorca już na samym początku musi zmierzyć się z szeregiem formalności, które zapewne każdemu spędzają sen z powiek. Wizyty w urzędach, zapewnienie odpowiednich narzędzi do pracy, rekrutacja pracowników, czy chociażby znalezienie odpowiedniego miejsca do wykonywania działalności - to tylko jedne z wielu zadań do wykonania i właśnie na miejscu skupimy szczególną uwagę. Na początku biznesowej drogi nie każdego przedsiębiorcę stać na nabycie lokalu pod własną działalność, dlatego bardzo częstym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajem lokalu przeznaczonego na prowadzenie naszego przedsiębiorstwa.

 

 

Wynajem biura – proste tylko z pozoru

Wynajem biura wydaje się być czymś prostym do zrobienia. Przeglądamy ogłoszenia czy to w Internecie, czy korzystając z pomocy pośredników, wybieramy, oglądamy, podpisujemy umowę. Nic prostszego można by powiedzieć, a jednak po podpisaniu umowy stwierdzamy, że do końca nie jest to lokal, jaki sobie wymarzyliśmy. Okazuje się, że jednak za daleko, media za drogie, brak parkingu, mankamentów sporo, a wystarczyło nieco dłużej się zastanowić i dokładniej określić swoje potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze biura? Przede wszystkim, dwa główne aspekty, które powinny być rozpatrywane priorytetowo, to lokalizacja i cena. Na samym początku określmy profil naszej działalności, czym nasze przedsiębiorstwo będzie się zajmowało, określmy swoje położenie na rynku, przeanalizujmy, do kogo będą kierowane oferowane przez nas usługi. Gdy już to wiemy, zacznijmy poszukiwania odpowiedniego dla nas miejsca.

Lokalizacja

Wiadomo, że dobra lokalizacja w centrum miasta wiąże się z wyższymi kosztami, a z kolei gdy usytuujemy się na obrzeżach, może stracimy na atrakcyjności, lecz zyskamy na cenie. Przedsiębiorca w tym przypadku powinien bardzo dogłębnie przeanalizować charakter działalności, jaką będzie prowadził i dla jakiego grona Klientów będzie ona skierowana. Podajmy prosty przykład - firma prowadząca wysyłkowy sklep internetowy z własnym magazynem śmiało może znajdować się na obrzeżach miasta, ponieważ zyskuje wtedy na cenie czynszu, a lokalizacja nie jest dla niej aż tak ważna. Opozycją dla takiej działalności są wszelkiego rodzaju firmy nastawione na bezpośredni i częsty kontakt z Klientem, który nie będzie nas szukał gdzieś na obrzeżach, tylko będzie preferował szybkie i bezproblemowe załatwienie sprawy. Znaleźliśmy miejsce, więc warto je zobaczyć. Przed oględzinami naszego miejsca zróbmy sobie listę, na której wypunktujmy to, co dla nas najważniejsze. Na takiej liście niech znajdą się chociażby takie punkty, jak: dostępność parkingów, monitoring, ochrona obiektu, dostępne media, jak i oczywiście te najważniejsze, czyli kwota czynszu, kaucja, czas najmu, dostępność biura, rozliczenia, umowa.

Umowa najmu

Mamy odpowiednie miejsce, więc teraz czas na umowę. Aspektów prawnych przy zawiązywaniu umowy na wynajem biura jest mnóstwo i każdy prawnik, doradca biznesowy, czy ktokolwiek inny zawsze znajdzie coś, na co trzeba zwrócić uwagę, my jednak skupmy się na tym, aby samemu określić to, co jest dla nas najważniejsze. Określmy, na jak długo chcemy związać się umową najmu, czy rok, czy dwa, im dłużej, tym lepsze wypracujemy sobie warunki co do negocjacji ceny. Jak już przy cenie jesteśmy, to zwróćmy uwagę przede wszystkim na wszystkie koszty, jaka jest kwota miesięcznego czynszu, kaucji, czy media są wliczone w czynsz, czy płatne osobno, co wchodzi w skład szeroko rozumianego pojęcia media, czy obowiązują nas jakieś kary w razie nieprzestrzegania regulaminów. Kruczków i mały druczków jest mnóstwo, więc bądźmy czujni i nie bójmy się pytać o wszystko, nawet najdrobniejszy szczegół!

Park Biznesu Ballyvesey

Nasz strona korzysta z Cookies, dostęp i/lub ich przechowywanie możesz ustawić w przeglądarce.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
                                                                                                                                              © 2005-2015 Ballyvesey Holdings Polska Sp. z o. o.                                                              Projekt i wykonanie: SEMkonsultant.PL