Blog

Freelancer też czasem potrzebuje biura? Krótko o tym, jak zoptymalizować koszty.

2

Freelancer i własne biuro to de facto przeciwieństwa, dwa różne światy, które nie mają żadnych punktów wspólnych. A skoro tak, to po co w ogóle ten temat rozważać? Tym bardziej, że wynajem biura oznacza wzrost kosztów swojej działalności, a to właśnie koszty prowadzonej działalności chcemy optymalizować, mieć pod kontrolą. Zadane w tytule pytanie jest niby proste, odpowiedź na nie wydaje się oczywista. Ale czy na pewno?

 Wolny strzelec a własne biuro

 We wstępie można stwierdzić, że wolny strzelec na pewno nie potrzebuje własnego biura. Wolny strzelec potrzebuje tylko czasu do pracy, a szukając biura, ten trzeba by poświęcić. Co więcej, oprócz czasu na poszukiwania biura potrzebny będzie dodatkowy czas na rozmowy, negocjacje, uzgadnianie warunków umowy itd., co z reguły po prostu trwa. Wynajęte biuro oznacza zobowiązania, do których przede wszystkim należy regulowanie bieżących płatności w umówionych terminach (kaucja, miesięczne faktury za wynajem). Na szczęście freelancer nie jest ograniczony do miejsca, w którym musi pracować. Z kontrahentami może się spotkać u nich, bo jest dyspozycyjny i elastyczny, lub w kawiarni czy też pubie. W kwestiach finansowania własnej działalności udaje się do banku, a kwestie finansowo-księgowe zleca do profesjonalnego biura, z którego usług jest zadowolony. Reasumując, freelancer i własne biuro? Po co? A jednak czasem dobrze by było móc popracować w ciszy i spokoju, ponieważ każda praca jednak tego wymaga. Dobre wrażenie to też jest coś, na czym powinno każdemu zależeć, w szczególności, jeśli chce się rozwijać swoją działalność, a to zapewne przyświeca każdemu przedsiębiorcy. Freelancer nie jest wyjątkiem.

 

Optymalizacja kosztów - metoda małych kroków

 

Wracając do pytania, czyli jednak należy wynająć swoje biuro czy też nie? Najbardziej sprawdzona i dobra metoda to małe kroki. Freelancer nie jest związany z miejscem, to prawda, ale w sytuacji konieczności pracy w ciszy i spokoju potrzebuje przestrzeni. Co będzie lepsze, coworking czy indywidualne biuro, by móc zebrać własne myśli, zrobić projekt, analizę czy też prezentację? Należy spróbować znaleźć miejsce, które zapewni szeroki wachlarz usług i możliwości w kontekście wynajmu biura. Skoro tak czy inaczej należy poświęcić czas na szukanie biura, skróćmy go do minimum, mając na uwadze przyszłość własnej działalności. Znajdźmy miejsce, w którym będzie można skorzystać z biura nie tylko w konfiguracji coworking, ale także z biura na godziny, sali konferencyjnej, a jeśli będzie taka potrzeba, to będzie można wynająć własne biuro lub dedykowany kompleks biurowy, bo prowadzona działalność już się tak rozwinęła! Dobrze by było, gdyby korzystanie z coworkingu można było połączyć z dodatkową opcją dostępu do podstawowych usług biurowych, czyli do Internetu, drukowania, skanowania. Na starcie działalności czy też w przypadku pracy jako freelancer takie rzeczy są niezmiernie ważne, a mając możliwość korzystania z dobrego zaplecza dla firm, pozwoli to na spokojny i stabilny rozwój własnej działalności, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów najmu oraz zagwarantowaniu sobie dostępu do własnej, indywidualnej przestrzeni, w ramach potrzeb. Przy tym będzie można „zaoszczędzić” na kosztach biurowych, chociażby z uwagi na wygodę korzystania z urządzeń, których nie musimy kupować, serwisować. W ten sposób metodą małych kroków, przy zoptymalizowanych kosztach, firma się rozwija, a skoro można skorzystać z szerszego wachlarza możliwości (indywidualne biuro na stałe, własny kompleks biurowy), to spokojnie można patrzeć na dalszy rozwój firmy.

 

Przestrzeń dla freelancera

 

Pomysłowy człowiek, realizujący własne projekty dla potrzeb rynku, freelancer, nie zawsze potrzebuje biura, ale czasem potrzebuje swojej przestrzeni, w której znajdzie warunki do realizacji własnych pomysłów i ich profesjonalnego przedstawienia kontrahentowi. Komfort działania przy zoptymalizowanych kosztach, może freelancera zmienić w dużego przedsiębiorcę. Może, ale nie musi, ponieważ decyzja o skali naszego działania pozostaje w naszych rękach, a koszty z tym związane zawsze można zoptymalizować. Wystarczy pamiętać, by działać z rozwagą i znaleźć dobre miejsce, sprzyjające realizacji własnych pomysłów.

 

Park Biznesu Ballyvesey

 

Nasz strona korzysta z Cookies, dostęp i/lub ich przechowywanie możesz ustawić w przeglądarce.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
                                                                                                                                              © 2005-2015 Ballyvesey Holdings Polska Sp. z o. o.                                                              Projekt i wykonanie: SEMkonsultant.PL